Gıda Mühendisleri Derneği > Yazılar > Faaliyetlerimiz > Gerçek Çikolata Diye Kokolin Yemeyin!
Yayınlayan: admin
Kategori: Faaliyetlerimiz
Çikolata

Gerçek çikolata diye kokolin yemeyin! Kalitesiz kokolinlere dikkat edin!

Bayramlarda en çok tüketilen ürünlerden olan çikolata da dikkat edilmesi gereken en  önemli nokta; çikolata- kokolin ayrımı.  Bu ürünü alırken çikolata ve kokolin ayrımına dikkat edilmesi gerekiyor. Çikolata gerçek çikolata yağından kakaoyla birlikte üretilen sağlıklı ve lezzetli bir üründür ancak kokolin üretiminde gerçek çikolata yerine farklı bitkisel yağlar kullanılarak kakaoyla birlikte üretilen çikolata benzeri bir ürün olup, kalitesi ve fiyatları farklıdır, gerçek çikolatanın kalitesi lezzeti ve fiyatı her zaman kokolinden daha yüksektir.  Çoğu tüketici iki ürün arasındaki farkı bilmediği için, tüketiciler fırsatçılar tarafından kandırılmaktadır. Fiyatına bakarak aldanmayın aslında gerçek çikolata diye satılan ürünlerin kokolin olma ihtimali yüksek. Çikolata ayrı bir üründür, kokolin ayrı bir üründür, ikisi de uygun koşullarda üretildiğinde tüketilmesinde sakınca olmayan ürünlerdir yalnız tüketici satın alacağı ürünün ne olduğunu bilerek etiket bilgilerini kontrol ederek bilinçli bir tercih yapabilmelidir.

Yoğun tüketim olduğu için sadece bayram dönemlerinde uygunsuz şartlarda üretim yapan bir çok merdiven altı firma, kokolin üretiminde, yüksek erime noktasına sahip, trans yağ içeriği yüksek olan fazla tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına neden olan kalitesiz yağlar kullanmakta ve halkın sağlığını riske atmaktadır. Bu tür yağların kullanıldığı ürünler yendiğinde ağızda mumsu bir tat bırakmaktadır.  Gerçek çikolata oda sıcaklığında bile yumuşar, elde tutulduğunda kendiliğinden kısa sürede erir.

Yine bayram dönemlerinde tüketimin fazla olması nedeniyle sadece bayram dönemine has çok ucuz fiyata şekerleme ve tatlı gibi ürünlerde de karşılaşmaktayız. Şekerlemelerde  özellikle ambalajlı, etiket bilgileri olan, üretim yeri ve içerik bilgilerini görebileceğiniz bilindik firmalar tercih edilmelidir. Tatlılar ise açık satılan ürünlerdir, bu ürünlerde dikkat edilmesi gereken konu, üretim ve satış noktalarının uygunluğu, kesinlikle dışarıda açıkta satılan ürünler tercih edilmemeli, güvendiğiniz sürekli alışveriş yaptığınız üretim ve satışa dair izinleri olan, personelininhijyeneözen gösteren firmaların kaliteli ürünleri tercih edilmeli. Şüphelendiğiniz durumlarda, işletmenin resmi kurumlarca üretim ve satış izinleri olup olmadığı, denetlenip denetlenmediğini sorulmalı, gerekirse izin belgelerini hatta denetim raporlarını sorulmalıdır,  uygunsuz bir durumda ALO 174’e vakit kaybetmeden şikayet edilmeli.

Uygun fiyata ürün tüketeceğim diye sağlığınızı riske atmayın.

Bu noktada gıda işletmeleri , bayram döneminde hem de sonrasında  yılın her döneminde mutlaka etkin denetime tabi tutulmalı, gıda güvenliğini üreticinin insafına bırakılmamalıdır. Tüketiciler ise Üretimden son tüketime kadar uzman teknik personel tarafından yani gıda mühendislerince kontrol edilip edilmediği dikkat edilmeli, gıda güvenliği bilinciyle tüketim yapılmalıdır.

Hayırlı Bayramlar…

Yazar: admin

Bir cevap yazın