Gıda Mühendisleri Derneği > Yazılar > Blog Yazıları > Kendisi Mikro Etkisi Makro, Nedir Bu Biyoteknoloji?
Yayınlayan: Emine Merve Çinier
Kategori: Blog Yazıları
biyoteknoloji

Kendisi Mikro Etkisi Makro, Nedir Bu Biyoteknoloji?

Gün içinde yapmanız gereken bütün sorumlu olduğunuz veya sorumlu bile olmadığınız tüm işleri sizin yerinize birinin veya birilerinin yapmış olduğunu bir hayal etsenize, ne kadar muhteşem olurdu değil mi? İşte bilim dünyası da bunun eksikliğini hissetti, hayal etti ve ilerleyen teknolojiyle birlikte yeni yöntemler elde ederek, yaşamlarımızı birleştirdi ve sonucunda biyoteknoloji denilen canlı teknolojisini oluşturdu. Biyoteknoloji; biyolojik etmenlerin, özellikle mikroorganizmaların ham maddelerini faydalı maddelere dönüşümünü sağlayarak meydana gelen bir takım kimyasal tepkimelerin uygulamalarıdır.

Biyoteknoloji, gelişen teknolojiyle beraber bilgi sınırlarını sürekli artan bir ivme ile hızlandırarak genişletiyor. Biyolojik süreçlerin bu hızlı gelişimi; gıda, tarımsal, endüstriyel ve daha birçok farklı alanlarda çeşitli ve farklı yenilikler geliştirmek için genişleyen bir dizi seçenek sunuyor. Gıda sektöründe de biyoteknolojik yaklaşımlar oldukça sık karşımıza çıkmaktadır ve mühendisler eşliğinde de bu yaklaşımlar benimsenip kullanılmaktadır. Bu teknikler benimsenerek üretilen yeni gıdalar ise insan yaşantısına değer katacak türden gıdalardır.

Geçmişten günümüze değin kullanılan biyoteknolojik yöntemler, gıda sanayisinde işimizi kolaylaştırmanın yanı sıra son ürünün de kaliteli olmasına olanak sağlar, bunun yanında gelişen biyoteknolojik yöntemler ile oluşan son ürünün kalitesini daha da artırmaktadır. Örneğin ekmek, peynir gibi gıdaların üretiminde mikroorganizmalar biyoteknolojik yöntemler olarak kullanılmaktadır. Yine köpüklü şarapların üretimi sırasında modern biyoteknolojilerin kullanılması, azaltılmış üretim süresi ve maliyetleri ile kaliteli bir son ürün elde etmeyi sağlar. Mikroorganizmaların neden olduğu bu ürünler, fermantasyon yoluyla oluşan birçok probiyotik bateri içeriği de bulundurmaktadır. Bu prebiyotik gıdaları da daha sağlıklı bir hayat sürmek için beslenme rutinimize peynir, turşu, tarhana gibi fermente gıdalar yoluyla eklemek de yine çok büyük öneme sahip. Biyoteknolojik yöntemlerle birleşerek kullanılan teknoloji sayesinde gıda üretmenin yanı sıra üretilen gıdanın muhafazasını kolaylaştıracak ve raf ömrünü uzatacak olanaklar da sağlamaktadır.

Dinamik olarak değişen koşullar altında olsa bile insanoğlu, bu koşullara ayak uydurarak biyoteknolojiyi daha da ilerletmekte. Doğamız gereği canlılıkla iç içe oluşumuz bize daha ne fırsatlar sunacak diye düşünmeden edemiyor insan. Bakalım görelim bu minik canlılar, durmadan gelişen bu hızlı teknolojik dünyada, bize daha ne fırsatlar sunacak.

İlginizi çekebilir: Ekşi Maya Mucizesi

KAYNAKLAR:

  • [1] Prof. Dr. M. Hilmi PAMİR, Gelişmekte Olan Ülkelerde Biyoteknoloji ve Çevre İlişkisi, TÜBİTAK Tarım ve Ormancılık Grubu Tarımsal Mikrobiyolojisi Araştırma Ünitesi, 4,1987
  • [2] Marc Cornelissen, Aleksandra Małyska, Amrit Kaur Nanda, Biotechnology for Tomorrow’s World: Scenarios to Guide Directions for Future Innovation, Trends in Biotechnology, 2020
  • [3] Prof. Dr. Özlen ÖZGEN, Yrd. Doç. Dr. Haluk EMİROĞLU, Doç Dr. Mustafa YILDIZ, Uz. Arş. Gör. Ayşe Sezen TAŞ, Uz. Arş. Gör. Eda PURUTÇUOĞLU, TÜKETİCİLER VE MODERN BİYOTEKNOLOJİ: MODEL YAKLAŞIMLAR, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Yayınları, 1 (2007) 
  • [4] Sara Torresi, Maria Teresa Frangipane, Biotechnologies in sparkling wine production. Interesting approaches for quality improvement, Elsevier, Italy, 2010

Yazar: Emine Merve Çinier
1998 yılında Tokat'ta doğdum. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Araştırma yapıp bunu üzerine ufuk açıcı yazılar yazmayı severim, umarım okurken keyif alırsınız.

Bir cevap yazın